Wystawy czasowe

PAPIER DO POTĘGI "K"

Czas trwania: 9 grudnia 2016 - 31 marca 2017

Wystawa prezentuje twórczość dwóch artystek: Kikis Alamo, pochodzącej z Kraju Basków,  oraz Krystyny Dyrdy-Kortyki z Wrocławia. Autorki ekspozycji są przedstawicielkami nowej dziedziny sztuki współczesnej – tzw. sztuki papieru – traktującej papier jako tworzywo, a nie tylko jako podłoże lub nośnik.

Obie artystki to osoby mocno zaangażowane w społeczny dyskurs dotyczący sposobów spędzania wolnego czasu przez osoby w wieku senioralnym. Dzięki swojej twórczości bezpośrednio włączają się w promocję, coraz bardziej popularnych trendów mających na celu artystyczną aktywizację osób starszych.

Krystyna Dyrda-Kortyka ukończyła wrocławską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Architektury Wnętrz w 1970 r. Od 1975 r. zajmuje się tkaniną artystyczną, należy do wrocławskiej grupy tkackiej 10xTAK. W latach 1988 i 1998 byłą stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. W latach 1996-2004 prowadziła zajęcia z malarstwa w prywatnej szkole ABRYS we Wrocławiu. W r. 2005 przyczyniła się do współzałożenia Akademii Sztuki III Wieku, placówki edukacyjnej dla dorosłych. Współpracę z dusznickim Muzeum Papiernictwa rozpoczęła się w latach 90.

Krystyna Dyrda-Kortyka jest laureatką wielu wyróżnień i nagród, m.in. w 2004 r. otrzymała II nagrodę na wystawie „Ornat paschalny” w Poznaniu. Jej prace są w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, jak również Stołecznym Biurze Wystaw Artystycznych w Warszawie. Wzięła udział w 21 wystawach indywidualnych i ponad 120 zbiorowych w kraju i za granicą.

Kikis Alamo pochodzi z Meksyku. Na meksykańskim Uniwersytecie Iberoamerykańskim ukończyła projektowanie graficzne oraz studia w zakresie projektowania tkanin. Jest wykładowcą tej uczelni, jak również Uniwersytetu Miejskiego w oddziałach Xochimilco i Atzcapotzalco, Szkoły Wzornictwa i Rzemiosł oraz Uniwersytetu Autonomicznego w Meksyku. W 1982 r. przyczyniła się do współzałożenia pracowni projektowania i ręcznej produkcji papieru PAPERKI w Hondarribii, nieopodal San Sebastian w Hiszpanii, gdzie żyje i mieszka do dnia dzisiejszego. Uczestniczyła w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Madrycie, Barcelonie, Paryżu, Bazylei, Monachium oraz w Irlandii.

Organizatorzy: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


 

DzisiajDzisiaj521
WczorajWczoraj664
Wszystkie od 26.03.2011Wszystkie od 26.03.2011415155

Obiekt przystosowany

dla osób niepełnosprawnych

Newsletter