Święto Papieru

Swojego rodzaju kulminacją podstawowej działalności Muzeum Papiernictwa jest Święto Papieru. To nasza największa, dwudniowa impreza, organizowana corocznie od 2001 r. przeważnie w ostatni lipcowy weekend — rocznicę powstania muzeum. Uczestnictwo, jak i zwiedzanie w tym czasie są bezpłatne.

Festyn ma na celu upowszechnianie wiedzy o papierze, jego historii, znaczeniu dla rozwoju cywilizacji i kultury oraz roli we współczesnym świecie. Impreza promuje młyn papierniczy, twórców wyrobów regionalnych oraz popularyzuje turystykę aktywną.

Założeniem Święta Papieru jest zapewnienie odwiedzającym czynnego uczestnictwa w warsztatach i możliwość zabrania ze sobą efektów swojej pracy. Układ stanowisk pomyślany jest tak, aby odwiedzający rozpoczęli od poznania materiałów i surowców papierniczych, a następnie przeszli drogę wytwarzania papieru (własnoręczne czerpanie papieru), badania jego cech i własności (zabytkowa aparatura metrologiczna), poznali techniki druku (wklęsły i wypukły), oraz sposoby tradycyjnego zdobienia arkuszy papieru (marmurkowanie, shibori, batik). Do tego dochodzą liczne konkursy z cennymi nagrodami – i te zręcznościowe (jak rzut do celu rolką papieru toaletowego), i te związane z podstawową wiedzą o papierze i Muzeum Papiernictwa. Dopełnieniem atrakcji są stoiska artystów sztuki papieru oraz stoiska z wyrobami rękodzielniczymi i produktami regionalnymi niezwiązanymi z papierem. Corocznie podczas święta otwierane są także wystawy sztuki papieru.

Impreza z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem zwiedzających.  Podczas XIII edycji ( 2013 r.) uczestniczyło w niej około 10 tys. osób co jest dla zespołu pracowników Muzeum największym dowodem uznania.

Impreza ma charakter bezpłatny!

XVII Święto Papieru (29-30 lipca 2017). Zapraszamy!

kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DzisiajDzisiaj467
WczorajWczoraj555
Wszystkie od 26.03.2011Wszystkie od 26.03.2011473013

Obiekt przystosowany

dla osób niepełnosprawnych

Newsletter