KALENDARZ IMPREZ

10 marca - nowy banknot o nominale 500 zł z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego na awersie wszedł do obiegu 10 lutego br. Muzeum Papiernictwa zaprezentuje go 10 marca o godz. 16 podczas wernisażu wystawy „Z pięćsetką przez stulecia”.

Główny bohater tej wystawy to właśnie banknot 500-złotowy, ale w różnych dziejowych odsłonach. Zobaczymy więc pierwsze pięćsetki, pochodzące z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej oraz banknoty markowe i złotowe II Rzeczypospolitej. Nie zabraknie okupacyjnego „górala”, o którym śpiewano w filmie „Zakazane piosenki”. Swoje pięćsetki miała również Polska Ludowa i nie wszyscy dziś wiedzą, że w latach siedemdziesiątych władze nie zgodziły się, by na banknocie o takim nominale pojawiła się Maria Curie-Skłodowska – zastąpił ją ostatecznie Tadeusz Kościuszko. 

 Ekspozycja będzie czynna do 14 maja br.

14 marca - warsztaty konserwatorskie dotyczące polichromii w ramach projektu dofinansowanego z funduszy norweskich i środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego;d do udziału w spotkaniu zaproszeni zostaną znawcy związani z konserwacją polichromii oraz badacze zajmujący się tematyką malarstwa nowożytnego m.in. z Uniwersytetu Wrocławskiego. Celem spotkania jest zaprezentowanie stanu badań dotyczącego malowideł, znajdujących się na pierwszej kondygnacji strychowej głównego budynku papierni oraz etapów ich konserwacji, ale także próba dokładnego datowania polichromii oraz dokonania oceny ich walorów artystycznych na tle sztuki Ziemi Kłodzkiej i Śląska. 

 

DzisiajDzisiaj222
WczorajWczoraj547
Wszystkie od 26.03.2011Wszystkie od 26.03.2011399393

Obiekt przystosowany

dla osób niepełnosprawnych

Newsletter