Archiwum

DZIEŃ ZAKOCHANYCH W MUZEUM PAPIERNICTWA

14 lutego w Muzeum Papiernictwa można było wykonać kilka kartek papieru w tym jedną, wyjątkową w kształcie serca. Usługa taka możliwa była po wcześniejszym wykupieniu biletu na warsztaty. Jak się okazało, chętnych do wyrażenia swojej miłości w papierowej formie nie brakowało.

ANIELSKO W MUZEUM PAPIERNICTWA

ŚWIĄTECZNA EKSPOZYCJA ADRIANNY KONOPNIAK-KARPOWICZ

Przewodnim tematem prac Adrianny Konopniak-Karpowicz są anielskie istoty, które artystka wabi ziemskimi aromatami. 17 grudnia mogli się o tym przekonać wszyscy, którzy odwiedzili w tym dniu Muzeum Papiernictwa. O godzinie 13.00 otwarta została świąteczna ekspozycja „…zleciały na kawę”, którą dodatkowo, pokazem parzenia kawy, wzbogaciła Pani Henryka Szczepanowska, właścicielka sklepów kolonialnych „Madagaskar”. Na zwiedzających czekał także gorący grzaniec i kawowe smakołyki. Wszystkich zainteresowanych zmaterializowanymi przemyśleniami artystki nad aniołami i ich stanami serdecznie zapraszamy do dusznickiego Muzeum. Ekspozycja czynna jest do końca lutego. Jej komisarzem jest mgr Dorota Zielińska-Pytlowany.

Adrianna Konopniak ukończyła Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Architektury Wnętrz oraz Podyplomowe Studium Przestrzeni Widowiskowej przy Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego na ASP. W świat papieru czerpanego wprowadzona został podczas plenerów artystycznych, odbywających się w dusznickim Muzeum od ponad 10 lat, w których brała udział pod kierunkiem Krystyny Dyrdy-Kortyki.

Papierowe anioły, kule śniegowe wykonane z tak popularnego materiału, jakim jest papier, papierowa choinka, a także kącik kawowy, zaprojektowany przez samą artystkę to tylko niektóre eksponaty udostępnione muzealnym gościom. W świąteczną krainę zamienił się również muzealny dziedziniec, gdzie pojawiły się papierowe kompozycje zatopione w bryle lodu.

PASTELOWE KOTY ANNY KOPEĆ-TWARDOWSKIEJ ZIMĄ W MUZEUM PAPIERNICTWA

Wystawa świąteczna zatytułowana „Kot w Muzeum” jest prezentacją wybranych pasteli, rysunków i fotografii Anny Kopeć-Twardowskiej, których inspiracją jest kot. Jej uroczysty wernisaż odbył się 6 grudnia o godzinie 13.00, a uświetnił go kameralny recital Agnieszki Kowalskiej-Owczarek i Agnieszki Nowak z zespołu „Agnellus”.

Czytaj więcej: PASTELOWE KOTY ANNY KOPEĆ-TWARDOWSKIEJ ZIMĄ W MUZEUM PAPIERNICTWA 

NOWY ODCINEK ROZMóWEK POLSKO-CZESKICH NAGRYWANY W MUZEUM PAPIERNICTWA

6 grudnia Telewizja Wrocław przegotowywała w Muzeum Papiernictwa nowy odcinek Rozmówek polsko-czeskich – popularnego programu prezentowanego przez regionalne ośrodki telewizyjne w Polsce i Czechach. Bohaterzy programu – Gabriela Lefenda i Paweł Gołębski zwiedzali zabytkowy młyn papiernicy i czerpali papier wg średniowiecznej techniki. Program będzie można obejrzeć 23 stycznia o godz. 17.00 w TVP Wrocław, a oraz m.in. w TVP Kraków i Opole oraz w czeskiej telewizji Czt24.

DUSZNICKIE MUZEUM PROMUJE DZIEJE PAPIERU W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM

W niedzielne popołudnie 28 listopada w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim odbył się wernisaż wystawy „Dzieje papieru i papiernictwa”, promującej wiedzę o papierze i technice jego wytwarzania. Tradycyjnie w trakcie wernisażu odbyły się również warsztaty czerpania papieru, które spotkały się z dużym zainteresowaniem gości licznie przybyłych w tym dniu do muzeum. Dodatkowo ekspozycja została poszerzona o wątki związane z lokalnymi tradycjami papierniczymi, sięgającymi na ziemi kieleckiej jeszcze XVI w. Opracowano również materiały dotyczące fabryki papieru w Bodzechowie i fabryki tektury w Dołach Biskupich, które zostały wybudowane w najbliższej okolicy Ostrowca Świętokrzyskiego, a ich historia związana jest z rodziną Witolda Gombrowicza.

Ekspozycja prezentowana będzie do końca lutego 2011 r. W programie edukacyjnym towarzyszącym ekspozycji przewidziane zostały warsztaty czerpania papieru, które polecamy mieszkańcom Ostrowca Świętokrzyskiego.

NIEMIECKA EKSPOZYCJA Z MIASTA PARTNERSKIEGO DUSZNIK ZDROJU – HOYI W MUZEUM PAPIERNICTWA

Życie ludzi zamieszkałych nad niemiecką rzeką Wezerą, a konkretnie w mieście partnerskim Dusznik Zdroju - Hoyi, jest głównym tematem październikowej wystawy w dusznickim Muzeum. Jej uroczyste otwarcie, z udziałem burmistrza Hoyi – Edmunda Seidlera, odbyło się 16 października. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Heimatmuseum Grafschaft Hoya e.V. (z Dolnej Saksonii), a jej autorką jest Elfriede Hornecker – szefowa Muzeum w Hoyi. Na wystawę składają się: archeologiczne obiekty odnalezione przy jej brzegach, ceramika przewożona statkami czy modele typowych statków pływających po Wezerze. Rzeka ta była też często inspiracją dla artystów. Powstało na ten temat wiele ilustracji i obrazów, które również można obejrzeć podczas trwania ekspozycji.

Jednym z najbardziej oryginalnych eksponatów zaprezentowanych na wystawie jest łódka wykonana z baku brytyjskiego samolotu, który podczas drugiej wojny światowej rozbił się w okolicach Hoyi. Zwiedzający wystawę mogą wejść do łódki i poczuć się jak wioślarz sprzed ponad 60 lat.

Patronat honorowy nad wystawą objął Konsul Generalny Niemiec Bernhard Brasack. Jej komisarzem jest mgr Beata Dębowska, kierownik Działu Miejskiego Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Życie nad Wezerą można w Muzeum Papiernictwa poznawać do końca listopada.

Czytaj więcej:  NIEMIECKA EKSPOZYCJA Z MIASTA PARTNERSKIEGO DUSZNIK ZDROJU – HOYI W MUZEUM PAPIERNICTWA 

MUZEUM PAPIERNICTWA CZERPIE WE WROCŁAWIU

W dniach 9-10 pażdziernika we Wrocławiu odbyły się Targi Turystyczne „Zima 2010” . Podobnie jak w latach ubiegłych Muzeum Papiernictwa brało w nich udział razem z Urzędem Miasta, Sanatorium Chemik i Hotelem Fryderyk. Stoisko dusznickie cieszyło się wielkim powodzeniem. Jak zawsze można było własnoręcznie wykonać kartkę papieru, tym razem ozdobioną śniegowymi gwiazdkami.

Samodzielnie można było także czerpać papier 10 października w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu podczas VII edycji Dolnośląskiego Festiwalu Dyni. W ramach obchodów grupa słuchaczy z Akademii Sztuki III Wieku wzięła udział w specjalnych warsztatach, podczas których powstały papierowe kompozycje z dodatkiem kwiatów.

DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI W MUZEUM PAPIERNICTWA

Tegoroczny Dolnośląski Festiwal Nauki odbywał się pod hasłem przewodnim „Piękno różnorodności”. Podobnie jak w roku ubiegłym Muzeum Papiernictwa włączyło się w jego obchody, przeprowadzając bezpłatne warsztaty czerpania papieru. Młodzi uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak powstaje papier, wykonać papierowe kompozycje z dodatkiem suszonych kwiatów oraz zwiedzić muzealne ekspozycje.

STOWARZYSZENIE LUDZI WIEKU SENIORALNEGO W MUZEUM PAPIERNICTWA

30 września w Muzeum Papiernictwa odbyła się konferencja „Tajemnice papieru-inspiracje tradycją i nowoczesnością”, przygotowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Ludzi Wieku Senioralnego, Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu i Akademią Sztuki Trzeciego Wieku. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Podczas części naukowej dr hab. Maciej Szymczyk przedstawił „Cywilizacyjną i kulturotwórcza rolę papieru”, prof. Jerzy Semków wygłosił referat „Psychokulturowe uwarunkowania okresu późnej dorosłości”, Kazimierz Burnat omówił „Pasje wieku dojrzałego”, a Michał Hajtko zaprezentował Ośrodek Alzheimerowski w Ścinawie. Spotkanie w muzeum zakończyło się pokazem tworzenia papierowych dzieł przez Krystynę Dyrdę-Kortykę oraz warsztatami czerpania papieru poprowadzonymi przez Dorotę Zielińską-Pytlowany i Dagmarę Kacperowską.

W konferencji udział wzięli m.in. Maria Bierska i Marek Łyczkowski, prowadzący w telewizji wrocławskiej „Telewizyjny Klub Seniora”. W muzeum przygotowano kolejny odcinek programu, który będzie można wkrótce obejrzeć w Telewizji Wrocław.


MISTRZOSTWA ŚWIATA W LETNIM BIATHLONIE W DUSZNIKACH-ZDROJU

Wieczorem 23 września Muzeum Papiernictwa gościło przedstawicieli Międzynarodowej Unii Biathlonu (International Biathlon Union – IBU), których pobyt w Dusznikach-Zdroju związany jest z trwającymi Mistrzostwami Świata w Letnim Biathlonie. Wielkim zainteresowaniem gości cieszył się pokaz czerpania papieru – jedna z głównych atrakcji dusznickiego muzeum. Po zwiedzaniu wystawy odbył się koncert dusznickiego Chóru „Makrotumia” pod dyrygenturą Joanny Kołcz.

MUZEUM PAPIERNICTWA CZERPAŁO PODCZAS CZESKICH OBCHODÓW EDD

W dniu 18 września Muzeum Papiernictwa gościło razem z Urzędem Miejskim Dusznik Zdroju w Novym Meste nad Metuji. Impreza zorganizowana została w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Na naszym stoisku można było własnoręcznie wyczerpać arkusze oraz nabyć wyroby z ręcznie czerpanego papieru. Prezentacja dusznickiego muzeum cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców Novego Mesta oraz turystów.

Z HISTORIĄ PAPIERU DO OSTROŁĘKI

Wystawa „Dzieje papieru i papiernictwa” odwiedziła już wiele bibliotek i muzeów za każdym razem tak samo, uatrakcyjniając miejsce prezentacji. 17 września wyeksponowana została w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Jej autorami są: Teresa Windyka i Maciej Szymczyk. Wystawa uzupełniona została o wątki lokalne m.in. o informacje na temat Story Enso, która w zeszłym roku obchodziła swoje 50-lecie istnienia. Ekspozycji towarzyszą warsztaty ręcznej produkcji papieru.

DzisiajDzisiaj467
WczorajWczoraj555
Wszystkie od 26.03.2011Wszystkie od 26.03.2011473013

Obiekt przystosowany

dla osób niepełnosprawnych

Newsletter