Aktualności

MAJÓWKA 2017

Podczas długiego weekendu majowego (29 IV-3V) Muzeum Papiernictwa proponuje:

- wykonanie kartki papieru ze znakiem wodnym, prezentującym w przeźroczu daty 1 i 3 maja (w ramach biletu na warsztaty),

- odbicie swojej dłoni w papierze wzorem osobistości świata show-biznesu (w ramach biletu na warsztaty),

- zwiedzenie wystawy czasowej „Z pięćsetką przez stulecia” - ekspozycja prezentuje banknot 500-złotowy w różnych dziejowych odsłonach.  Pierwsze „pięćsetki” pochodziły już z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej. Za proces ich produkcji odpowiadała wówczas Dyrekcja Biletów Skarbowych, a banknoty nazywano „biletami skarbowymi” lub asygnatami. Na wystawie zobaczymy także banknoty markowe i złotowe II Rzeczypospolitej,  okupacyjnego „górala”, o którym śpiewano w filmie „Zakazane piosenki”oraz  nowy banknot o nominale 500 zł z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego na awersie.

Do dyspozycji zwiedzających pozostają również wystawy stałe Muzeum Papiernictwa.

Szczegółowe godziny otwarcia:

29 kwietnia -3 maja godz. 9.00-18.00

 

W związku z dużym zainteresowaniem pełną ofertą turystyczną Muzeum Papiernictwa w okresie długiego weekendu, ustalamy organizację obsługi zwiedzających w niedzielę 30 kwietnia 2017 r. jak w pozostałe dni tygodnia.

 


POLICHROMIE ZNOWU DOSTĘPNE!

Informujemy, że sale, w których prezentowana jest wystawa czasowa "Z pięćsetką przez stulecia" oraz unikatowa polichromia, są znowu dostępne dla zwiedzających. Zapraszamy!

DUSZNICKA WYSTAWA „WĘDRUJĄCA” W WOJEWÓDZTWIE ŚWIĘTOKRZYSKIEM

Od 21 kwietnia do 20 sierpnia 2017 r. będzie można obejrzeć wystawę Dzieje papieru i papiernictwa w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. W ekspozycji oprócz wątków związanych z historią papieru zaprezentowane zostały m.in. wzorniki różnych firm papierniczych, pochodzące z okresu międzywojennego oraz zabytkowe urządzenia służące do oznaczenia cech i właściwości papieru. Wystawie towarzyszą warsztaty czerpania papieru, cieszące się zawsze dużym zainteresowaniem ze strony zwiedzających. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju na czas prezentacji wystawy w Skarżysku-Kamiennej przygotowało również plansze informacyjne dotyczące najstarszych młynów papierniczych działających w rejonie Gór Świętokrzyskich, jak i dwóch niewielkich fabryk produkujących papier w Dołach Biskupich i Bodzechowie.


PRZEMY NA PAPIER, SZKŁO I ETER

Takiej medialnej ekspansji Muzeum Papiernictwa jeszcze nigdy nie było! W trzeciej dekadzie kwietnia, będziemy w telewizji, radiu i prasie – zarówno ogólnopolskiej, jak i regionalnej. Szerzej niż zwykle poczytacie o nas także w Internecie.

Nasza kampania zbiegła się z premierą nowego odcinka niezwykle popularnego programu telewizyjnego autorstwa Radosława Kotarskiego pt. „Podróże z historią”. Zrealizowany w naszym młynie papierniczym 21 lutego br., został wyemitowany przez kanał TVP2 w sobotę 22 kwietnia o godz. 11.40. Przewidywane są powtórki.

Z kampanią w mediach ogólnopolskich startujemy w sobotę 22 kwietnia. Przez tydzień w radiu ZET wyemitowanych zostanie czterdzieści 30-sekundowych spotów zachęcających do odwiedzania dusznickiego młyna papierniczego.

Emisja półminutowego telewizyjnego spotu reklamowego Muzeum Papiernictwa rozpoczyna się w niedzielę 23 kwietnia na antenie TVP1. Będzie on nadany dwunastokrotnie w okresie do końca miesiąca w godz. 18-21. Pierwszy – o godz. 18:32 przed programem „Jaka to melodia”.

Nasze ogłoszenia pojawią się w „Gazecie Wyborczej” – zarówno w wydaniu ogólnopolskim, jak i regionalnym, w branżowym miesięczniku „Przegląd Papierniczy”, a lokalnie w tygodniku „Euroregio Glacensis”. W dniach 24-30 kwietnia będzie nas można znaleźć na stronach portalu informacyjnego Interia oraz portalu „Gazety Wrocławskiej”.

Skąd ta aktywność medialna? Oczywiście Muzeum Papiernictwa nie mogłoby pozwolić sobie na taką kampanię opierając się o własny budżet. Realizowana ona jest w ramach projektu „Renowacja i adaptacja na cele kulturalne zabytkowego budynku suszarni oraz zabezpieczenie przeciwpożarowe kompleksu Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju wraz z konserwacją i digitalizacją zbiorów”. Projekt jest finansowany z funduszy norweskich i funduszy EOG, środków samorządu dolnośląskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego”.


Z „Trzynastką” w Zabrzu

Za nami IX Międzynarodowe Targi Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej w Zabrzu. Odbyły się w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji  w dniach 7-8 kwietnia.

W tym roku partnerem Targów był włoski region Vallagarina i tamtejsze miasto Rovereto.  Muzeum  Papiernictwa wraz z członkami „Turystycznej Trzynastki” – Kopalnią Złota w Złotym Stoku, Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju, Szlakiem Ginących Zawodów w Kudowie-Zdroju, Twierdza Kłodzką, Twierdza w Srebrnej Górze i Ski-Raft  z Barda – prezentowało swoją ofertę na wspólnym stoisku. Jak co roku dla odwiedzających targi organizowano  liczne konkursy i atrakcje, degustacje regionalnych specjałów, występy muzyczne, warsztaty rzemieślnicze oraz warsztaty edukacyjne. Gwiazdą tegorocznych targów był Paolo Cozza, który prezentował przepisy kulinarne z Włoch.

WEEKEND ZA PÓŁ CENY!

Muzeum Papiernictwa po raz kolejny włączyło się w inicjatywę „Polska. Zobacz Więcej – weekend za pół ceny”, której organizatorem jest Polska Organizacja Turystyczna.

W dniach 1-2 kwietnia ceny biletów wstępu na wystawy stałe i czasowe Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju obniżone zostały o połowę. Promocja objęła również bilet na sobotnie warsztaty papiernicze, w ramach którego można było wykonać kartkę papieru w kształcie wielkanocnego jaja.


MISJA POLICHROMIA

Na pierwszej kondygnacji strychowej głównego budynku młyna papierniczego znajdują się unikatowe malowidła ścienne - polichromie. Odsłonięto je ok. 1960 r. i co ciekawe, nie były znane ostatnim właścicielom obiektu, rodzinie Wiehrów. Malowidła przedstawiają: sceny rodzajowe,  motywy roślinne, a także biblijną scenę, identyfikowaną jako "Pożegnanie Józefa z żoną Putyfara". Za czas ich powstania uznaje się XVII-XVIII wiek.

Polichromie stały się tematem warsztatów konserwatorskich, zorganizowanych 14 marca 2017 w Muzeum Papiernictwa.  Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali znawcy związani z konserwacją malowideł oraz badacze zajmujący się tematyką malarstwa nowożytnego: prof. dr hab. Andrzej Kozieł (Uniwersytet Wrocławski), Sylwia Szoc (konserwator), Adam Szeląg (Uniwersytet Wrocławski), Joanna Stoklasek-Michalak (Muzeum Ziemi Kłodzkiej) oraz Tomasz Nowicki (Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej). Celem spotkania było zaprezentowanie stanu badań dotyczącego malowideł, etapów ich konserwacji, ale także próba dokładnego datowania polichromii oraz dokonania oceny ich walorów artystycznych na tle sztuki Ziemi Kłodzkiej i Śląska. Warsztaty staną się punktem wyjścia do szerszego opracowania. 

Opisywane malowidła udostępniane są zwiedzającym w cenie biletu wstępu do Muzeum Papiernictwa.

Warsztaty zorganizowane zostały w ramach realizacji zadania dofinansowanego z funduszy norweskich oraz funduszy EOG, pochodzących z Liechtensteinu, Islandii i Norwegii, oraz środków krajowych.


 

 

ZOBACZ NOWĄ PIĘĆSETKĘ I JEJ STARSZE SIOSTRY

Nowy banknot o nominale 500 zł z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego na awersie wszedł do obiegu 10 lutego br. Muzeum Papiernictwa prezentuje go na wystawie „Z pięćsetką przez stulecia”.

Główny bohater ekspozycji to właśnie banknot 500-złotowy, ale w różnych dziejowych odsłonach. Zobaczyć więc można pierwsze pięćsetki, pochodzące z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej oraz banknoty markowe i złotowe II Rzeczypospolitej. Nie brakuje okupacyjnego „górala”, o którym śpiewano w filmie „Zakazane piosenki”. Swoje pięćsetki miała również Polska Ludowa i nie wszyscy dziś wiedzą, że w latach siedemdziesiątych władze nie zgodziły się, by na banknocie o takim nominale pojawiła się Maria Curie-Skłodowska – zastąpił ją ostatecznie Tadeusz Kościuszko.  Te i inne ciekawostki przekazał uczestnikom wernisażu kustosz wystawy Jan Bałchan,  przedstawił również zabezpieczenia najnowszej polskiej pięćsetki.  Polskie banknoty obiegowe mają najwyższej klasy zabezpieczenia. Można je sprawdzić dotykiem, oglądając banknot pod światło lub patrząc na niego pod kątem.

Podczas otwarcia wystawy dyrektor Maciej Szymczyk nadał duszniczance Elżbiecie Dembickiej tytuł honorowego kustosza Muzeum Papiernictwa – w podziękowaniu za nieodpłatne przekazanie placówce kolekcji historycznych banknotów.

Ekspozycja będzie czynna do 14 maja br.


DzisiajDzisiaj463
WczorajWczoraj563
Wszystkie od 26.03.2011Wszystkie od 26.03.2011437921

Obiekt przystosowany

dla osób niepełnosprawnych

Newsletter