Aktualności

WYGRAJ BILETY WSTĘPUI!

Polska Organizacja Turystyczna organizuje wiosenny konkurs pod nazwą „Odkryj wiosną swój EDEN w Polsce”. Do wygrania aż piętnaście nagród! Jego laureaci będą mieli okazję spędzić czas w wyjątkowych miejscach w Polsce. Do wygrania są bowiem vouchery na pobyty, posiłki w regionalnych restauracjach i bilety wstępu, w tym pakiet pięciu bezpłatnych biletów do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. 

Konkurs rozgrywany jest na  facebooku:

https://www.facebook.com/edenpolska/?fref=ts.

Zadaniem uczestników jest rozwiązanie – za pomocą specjalnej aplikacji – quizu wiedzy: udzielenie w jak najkrótszym czasie jak największej liczby poprawnych odpowiedzi na dziesięć konkursowych pytań. Gdzie zdobyć potrzebne informacje? Tego również dowiecie się z postów na profilu Eden Polska.

Liczymy, że nie tylko zwycięzcy, ale także pozostali uczestnicy, gdy już poznają poprzez konkurs te atrakcyjne miejsca, w tym dusznicką papiernię, zdecydują się tam wybrać i… odkryć swój Eden w Polsce. Czy w nagrodę czy nie – zawsze warto!

Ale najpierw warto odwiedzić EDEN na Facebook, polubić, wziąć udział w quizie i postarać się osiągnąć jedno z premiowanych miejsc.

Regulamin konkursu:

https://www.edenpolska.pl/pl/component/rubberdoc/doc/20/raw

MISJA POLICHROMIA

Na pierwszej kondygnacji strychowej głównego budynku młyna papierniczego znajdują się unikatowe malowidła ścienne - polichromie. Odsłonięto je ok. 1960 r. i co ciekawe, nie były znane ostatnim właścicielom obiektu, rodzinie Wiehrów. Malowidła przedstawiają: sceny rodzajowe,  motywy roślinne, a także biblijną scenę, identyfikowaną jako "Pożegnanie Józefa z żoną Putyfara". Za czas ich powstania uznaje się XVII-XVIII wiek.

Polichromie stały się tematem warsztatów konserwatorskich, zorganizowanych 14 marca 2017 w Muzeum Papiernictwa.  Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali znawcy związani z konserwacją malowideł oraz badacze zajmujący się tematyką malarstwa nowożytnego: prof. dr hab. Andrzej Kozieł (Uniwersytet Wrocławski), Sylwia Szoc (konserwator), Adam Szeląg (Uniwersytet Wrocławski), Joanna Stoklasek-Michalak (Muzeum Ziemi Kłodzkiej) oraz Tomasz Nowicki (Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej). Celem spotkania było zaprezentowanie stanu badań dotyczącego malowideł, etapów ich konserwacji, ale także próba dokładnego datowania polichromii oraz dokonania oceny ich walorów artystycznych na tle sztuki Ziemi Kłodzkiej i Śląska. Warsztaty staną się punktem wyjścia do szerszego opracowania. 

Opisywane malowidła udostępniane są zwiedzającym w cenie biletu wstępu do Muzeum Papiernictwa.

Warsztaty zorganizowane zostały w ramach realizacji zadania dofinansowanego z funduszy norweskich oraz funduszy EOG, pochodzących z Liechtensteinu, Islandii i Norwegii, oraz środków krajowych.


 

 

ZOBACZ NOWĄ PIĘĆSETKĘ I JEJ STARSZE SIOSTRY

Nowy banknot o nominale 500 zł z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego na awersie wszedł do obiegu 10 lutego br. Muzeum Papiernictwa zaprezentowało go 10 marca podczas wernisażu wystawy „Z pięćsetką przez stulecia”.

Główny bohater ekspozycji to właśnie banknot 500-złotowy, ale w różnych dziejowych odsłonach. Zobaczyć więc można pierwsze pięćsetki, pochodzące z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej oraz banknoty markowe i złotowe II Rzeczypospolitej. Nie zabrakło okupacyjnego „górala”, o którym śpiewano w filmie „Zakazane piosenki”. Swoje pięćsetki miała również Polska Ludowa i nie wszyscy dziś wiedzą, że w latach siedemdziesiątych władze nie zgodziły się, by na banknocie o takim nominale pojawiła się Maria Curie-Skłodowska – zastąpił ją ostatecznie Tadeusz Kościuszko.  Te i inne ciekawostki przekazał uczestnikom wernisażu kustosz wystawy Jan Bałchan,  przedstawił również zabezpieczenia najnowszej polskiej pięćsetki.  Polskie banknoty obiegowe mają najwyższej klasy zabezpieczenia. Można je sprawdzić dotykiem, oglądając banknot pod światło lub patrząc na niego pod kątem.

Podczas otwarcia wystawy dyrektor Maciej Szymczyk nadał duszniczance Elżbiecie Dembickiej tytuł honorowego kustosza Muzeum Papiernictwa – w podziękowaniu za nieodpłatne przekazanie placówce kolekcji historycznych banknotów.

Ekspozycja będzie czynna do 14 maja br.


KAMIENNY DAR

Dziewięć płyt do druku litograficznego trafiło do naszego muzeum z początkiem marca. Pochodzą one z nieistniejącej już drukarni Richarda Chutscha, znajdującej się przy ul. T. Kościuszki 142 we Wrocławiu. Służyły do druku reklam w gazetach.

Drukarnia została wybudowany w 1898 r. wraz z fabryką przetwórstwa papierniczego. Zakłady te po II Wojnie Światowej kontynuowały działalność jako Wrocławskie Zakłady Przemysłu Papierniczego i działały do początku lat 90. XX w.

Technika litograficzna polegała na tym, że rysunek nanoszono zatłuszczającą kredką lub tuszem litograficznym na wypolerowany lub przetarty ostrym piaskiem kamień. Po wykonaniu rysunku powierzchnia kamienia była zakwaszana słabym roztworem kwasu azotowego i gumy arabskiej. Tym sposobem niezarysowane partie uodporniano na zatłuszczenie farbą. Na rysunek nanoszono następnie farbę drukarską, którą przyjmowały tylko oleofilowe – niewytrawione, zatłuszczone wcześniej kredką lub tuszem – fragmenty. Odbitki wykonywano przy pomocy prasy litograficznej, przykładając zwilżony papier do stanowiącego matrycę kamienia.

Litografia pozwalała na oddanie dużej ilości szczegółów, ale ze względu na swoją złożoność służyła tylko do druku bardziej skomplikowanych projektów – przede wszystkim różnego rodzaju reklam i ilustracji.

Kamienie litograficzne, które znalazły się w Muzeum Papiernictwa, zostały odkryte podczas robót budowlanych w miejscu dawnych Wrocławskich Zakładów Przemysłu Papierniczego. Były użyte do utwardzenia podłogi jednego z budynków i zalane betonem, najprawdopodobniej zaraz po wojnie. Umieszczone na nich grafiki przedstawiają głównie reklamy w języku niemieckim.

Muzeum otrzymało płyty od firmy „AKME” Zdzisław Wiśniewski Sp. z o.o., która prowadziła w tamtym miejscu prace archeologiczne. Bardzo dziękujemy!


HASHTAG #KOBIETY-KOBIETOM-DLA KOBIET

W dusznickim hotelu Werona został zorganizowany I Kobiecy Turniej Gry w Kręgle. Nie mogło na nim zabraknąć ekipy z Muzeum Papiernictwa. 8 marca dusznickie Muzeum reprezentowały: Marta Borowiec-Greszta, Justyna Cybulska, Agata Daniel, Marta Nowicka, Joanna Seredyńska oraz Dorota Zielińska-Pytlowany.  Pomimo tego, że część ekipy grała po raz pierwszy, podium zostało zdobyte.

Organizatorem turnieju był dusznicki Lions Club,  a celem - wsparcie finansowe dziewczęcego zespołu SPLOT. Bardzo dziękujemy sponsorom za piękne nagrody, a naszym Koleżankom z: Urzędu Miejskiego w Dusznikach-Zdroju, ARS MEDICI, Klubu LIONS, Zakładu Elektrotechniki Motoryzacyjnej oraz Salonu Urody Klaudia serdecznie gratulujemy. W tym dniu wszystkie byłyśmy Zwyciężczyniami!


SEZON TARGOWY ROZPOCZĘTY

Międzynarodowe Targi Turystyczne we Wrocławiu obyły się w dniach 24-26 lutego Hali Stulecia. Trwająca trzy dni impreza zgromadziła rzesze ludzi zainteresowanych szeroko pojętą turystyką. W targach uczestniczyło ponad 200 wystawców z Polski i zagranicy. Ofertę prezentowały między innymi regiony turystyczne, uzdrowiska, biura podróży, hotele i propagatorzy wszelkich atrakcji turystycznych. Dla odwiedzających przygotowano wiele atrakcji, jak: wystawa dinozaurów, makiety kolejek, stanowisko z wirtualną rzeczywistością (VR) oraz… czerpanie papieru.

Już kolejny raz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wystąpił w roli współorganizatora MTT. Stoisko Muzeum Papiernictwa odwiedzili więc m.in. marszałek województwa Cezary Przybylski, wicemarszałek Iwona Krawczyk, prezes Dolnośląskiej Izby Turystyki Marek Ciechanowski i wiceprezydent Wrocławia Magdalena Piasecka.


W „PODRÓŻY Z HISTORIĄ"

Kolejna ekipa telewizyjna w Muzeum Papiernictwa! We wtorek 21 lutego gościliśmy twórców „Podróży z historią”, cyklicznego programu TVP2, z redaktorem Radosławem Kotarskim. Odcinek nakręcony w naszej papierni zostanie wyemitowany najprawdopodobniej w sobotę 29 kwietnia o godz. 11:30.

Radosław Kotarski nie jest krzykliwy i efekciarski, nie choruje na słowotok radiowców ze stacji komercyjnych i nie chwyta się wymuszonych żartów, by utrzymać uwagę. Może przez to nieco staroświeckie podejście został gwiazdą polskiego Internetu – pisała o 29-letnim blogerze „Gazeta Wyborcza”.

Jego youtube’owy kanał „Polimaty” z filmikami edukacyjnymi z różnych dziedzin wiedzy zyskał ogromną popularność. Prowadzony od sierpnia 2012 r., odnotował już blisko 50 milionów wyświetleń i może się pochwalić prawie 440 tys. subskrybentów! Nic dziwnego, że Kotarski trafił w końcu do telewizji.

Wyborcza: W programie Kotarski przede wszystkim doświadcza historii. Rezygnuje z perspektywy wielkiej polityki i wielkiej gospodarki. W „Podróżach z historią” jest pokazane zwykłe życie ludzi z minionych epok: co jedli, jak się ubierali i na co chorowali. Prowadzący w każdym odcinku przeprowadza test, np. rozpala ognisko, by sprawdzić, jakie światło dawały średniowieczne latarnie opalane drewnem w porównaniu z elektrycznymi z XX w., albo przymocowuje do jeźdźca sonometr, by zmierzyć hałas powodowany przez husarskie skrzydła. I opowiada, wplatając do narracji informacje z historii języka polskiego, militariów, budownictwa czy heraldyki. Kotarski potrafi interesująco mówić i widać, że włożył dużo trudu w merytoryczne przygotowanie.

Potwierdzamy prawdziwość tej opinii – redaktor przyjechał do nas z solidną teoretyczną i historyczną podbudową, a do tego chętnie korzystał z wiedzy i doświadczenia pracowników Muzeum Papiernictwa. Chcąc pokazać telewidzom, jak kiedyś wytwarzało się papier, przepracował każdy z etapów produkcji dostępny w naszej papierni.

Młyn papierniczy był jednak nie tylko manufakturą, ale także domem dusznickich papierników. Ze wspaniałymi polichromiami w pokojach letnich oraz – co rzadkie w dawnych czasach – prawdziwą toaletą! Dlatego jedno z ujęć musiało zostać nakręcone tam, gdzie królowie piechotą…

Ekipę „Podróży z historią” zaskoczyło bogactwo dziedzictwa dusznickiej papierni i to, że jest ono wciąż żywe w kontynuacji papierniczego rękodzieła.  Ale najbardziej – ta magia, kiedy z wodnej zawiesiny formuje się na sicie nietrwały jeszcze arkusz… Efekt: realizacji programu towarzyszyło ciągłe przeliczanie czasu ujęć. Ich suma uparcie nie chciała się zmieścić w limicie.

Filmy z cyklu „Podróże z historią” można oglądać w serwisie internetowym vod.tvp.pl.


CZERPIEMY SERDECZNIE

Do wszystkich zakochanych, kochających, a przede wszystkim kochanych wystosowaliśmy 14 lutego specjalne zaproszenie do Muzeum Papiernictwa.

Tego dnia w cenie biletu na warsztaty wyjątkowo zawarliśmy możliwość wykonania kartki papieru w kształcie serca. Dodatkowo na wszystkie pary czekała miła niespodzianka – opcja odbicia na jednym arkuszu dwóch dłoni.


DzisiajDzisiaj523
WczorajWczoraj664
Wszystkie od 26.03.2011Wszystkie od 26.03.2011415157

Obiekt przystosowany

dla osób niepełnosprawnych

Newsletter