Aktualności

Ogłoszenie o zamówieniu „Wykonanie kompleksowe podłóg drewnianych w pomieszczeniach budynku suszarni w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, w związku z odstąpieniem przez Zamawiającego od umowy z dotychczasowym Wykonawcą w tym zakresie”,

znak postępowania: DN-061-51/2013/PN5

Nr ogłoszenia: 163159-2016, data zamieszczenia 27.07.2016r.

SIWZ_wykonanie podłóg.rar

ogłoszenie o zamówieniu.pdf

WYSTAWA PLAKATÓW DUSZNICKICH FESTIWALI CHOPINOWSKICH

Duszniki-Zdrój są miejscem, w którym organizowany jest najstarszy nieprzerwanie działający festiwal pianistyczny na świecie, a jednocześnie najstarszy polski festiwal muzyczny – Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Pierwszy odbył się w roku 1946 r. dla upamiętnienia charytatywnych koncertów Fryderyka Chopina w sierpniu 1826 roku. 16-letni Chopin przebywał wówczas na kuracji w Bad Reinerz (dawna nazwa Dusznik). Teatr Zdrojowy im. Chopina (tzw. Dworek Chopina) jest miejscem w którym spotykają się światowej klasy artyści, a także wielbiciele muzyki kompozytora. Ze skromnych początkowo muzycznych spotkań z czasem rozwinął się festiwal o renomie światowej.
Powstała w 1989 r. Fundacja Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich podtrzymuje dusznickie tradycje chopinowskie do dnia dzisiejszego. Oprócz koncertów, od 2002 r. organizuje podczas festiwalu kursy mistrzowskie, prowadzone przez wybitnych pianistów. Gromadzi ponadto archiwalia, fotografie, medale pamiątkowe, a także plakaty związane z postacią Chopina. Wybrane egzemplarze z kolekcji plakatów Fundacji zaprezentujemy od 5 sierpnia w Muzeum Papiernictwa. Wystawa będzie dostępna do końca września br.


XVI Święto Papieru w gorącej atmosferze

W tegorocznym Święcie Papieru uczestniczyło aż 7,5 tys. osób, które obejrzały młyn papierniczy i zwiedziły muzealne ekspozycje. Na dziedzińcu oczekiwało na nich 60 wytwórców pamiątek, artyści z pracami wykonanymi z papieru oraz stoiska z warsztatami przygotowanymi przez pracowników muzeum. Na scenie działo się dużo i to w gorących rytmach hiszpańskich za sprawą artystów z Domu Tańca Pałacyk z Wrocławia. Motywem przewodnim tegorocznej imprezy była Hiszpania, ponieważ Muzeum Papiernictwa bierze udział w działaniach Europejskiej Stolicy Kultury 2016 Wrocław – San Sebastian. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Ambasada Hiszpanii w Polsce, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.

Impreza wystartowała 23 lipca o godz. 10. Wówczas gości przywitał dyrektor Muzeum Papiernictwa Maciej Szymczyk wraz z organizatorką Święta Agatą Daniel. Całość przez dwa gorące dni poprowadził Janusz Gawrysiak. Odwiedzający goście chętnie korzystali z zaproponowanych im warsztatów, takich jak czerpanie papieru, barwienie papieru techniką marmurkowania i shibori, drukowania przy wykorzystaniu drukarki typograficznej oraz odbijania suchej pieczęci. Dodatkowym hiszpańskim akcentem była możliwość wykonania z papieru laleczki w hiszpańskim stroju. Natomiast wewnątrz budynku pracownicy prezentowali zabytkową aparaturę metrologiczną, dzięki której można do dziś badać cechy papieru. To tyle ze strony muzeum.

Kolejne ciekawe warsztaty z wykorzystaniem papieru: Tadeusz Grajpel przypomniał średniowieczną technikę drzeworytniczą oraz pieczęcie lakowe, sitodruk na koszulkach wykonywał Dawid Hadar, warsztaty origami prowadzili Adam Szewczyk, Artur Biernacki i Tomasz Siwak z Polskiego Towarzystwa Origami, a kirigami prezentował Adam Szewczyk. Przepięknie kaligrafowała Ewa Landowska – mistrzyni kaligrafii, która w 2015 r. wykaligrafowała egzemplarz naszej Konstytucji, na który przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgał Prezydent Rzeczypospolitej. Ponadto na muzealnym dziedzińcu można się było zapoznać z różnymi formami zdobienia papieru takimi jak quilling, scrapbooking, iris holding czy modułowym origami. Oprócz tego można było podziwiać, a także zakupić, wyroby artystów i rzemieślników wykonane z lnu, jedwabiu, szkła, papieru, ceramiki, gliny, suchych kwiatów, papierowej wikliny. Smakoszy i amatorów zdrowej żywności kusiły ekologiczne przetwory z aronii, piwa miodowe, miody pitne, kasze, oleje, miody, pestki dyni, chałwa lniana, pierniki.

Podczas tegorocznego Święta Papieru odbył się pod patronatem Marszałka Dolnego Śląska konkurs na najciekawszą pamiątkę związaną z naszym regionem. Swoje prace zgłosiło aż 17 wystawców. I nagroda przypadła Danucie Jałowieckiej za „Słodki Dolny Śląsk” – pudełeczko z wytłoczonym herbem Wrocławia i słodkim pierniczkiem w kształcie Polski z zaznaczoną stolicą Dolnego Śląska, II nagrodę otrzymała Beata Grzesiak za komplet podstawek ze szkła z atrakcjami Karpacza, III – Helena Malinowska za pierniczek ze Szlaku Cysterskiego, IV – Beata Oszytko za patchwork z widokiem Muzeum Papiernictwa, a V – Patryk Ściebura za kolorową fontannę i muflona z origami modułowego. Nagrody zwycięzcom wręczyła reprezentująca marszałka Cezarego Przybylskiego i wicemarszałka Tadeusza Samborskiego Wanda Gołębiowska – dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego.

Dla licznie przybyłych gości zorganizowano kilka konkursów. Rodziny uczestniczyły w konkursie o nagrodę prezesa Mondi Świecie S.A. (największej w Polsce firmy papierniczej) w trójboju papierowym: podnoszenie sztangi z papieru (18 kg!), pchnięcie papierową kulą, rzut rolką papieru do celu. Odbył się również konkurs wiedzy o dusznickim młynie papierniczym, historii papieru i papiernictwa – o nagrodę dyrektora Muzeum Papiernictwa. Cenne nagrody (m.in. tablety, czytniki e-booków, karty pamięci, sprzęt plażowy) powędrowały do turystów z Gdańska, Łodzi, Szczecina, Warszawy, a nawet z Kopenhagi i Nowego Jorku. Dużym zainteresowaniem cieszyło się koło fortuny przysłane przez Polską Organizację Turystyczną, wskazujące najważniejsze destynacje turystyczne Polski (w tym Muzeum Papiernictwa).

Podczas Święta Papieru odbył się również finisaż wystawy Przekształcenia – recykling z wyobraźnią autorstwa opolskiej artystki Agnieszki Nurkowskiej, która podczas imprezy zaprezentowała proces tworzenia swoich prac. A dzieła powstają w 100% z surowców wtórnych – głównie z makulatury.

Gorącą atmosferę tegorocznego Święta Papieru zapewniły nie tylko hiszpańskie akcenty, ale przede wszystkim tłumy odwiedzających, a zwłaszcza zapał uczestników zabaw i konkursów. Swoje zrobiła aura – upalna, której nie zdołały zbytnio ochłodzić rzadkie krople chwilowego deszczyku.

 


 

 

 

CZERPALIŚMY Z FRANCUZAMI

W lipcu gmina Duszniki-Zdrój obchodzi 20-lecie partnerstwa z francuskim miastem Audun-le-Tiche leżącym przy granicy z Luksemburgiem. Uroczystość rocznicową zorganizowali Francuzi, zapraszając na nią 26-osobową dusznicką delegację. Znaleźliśmy się w jej składzie.

Zdaniem burmistrza Dusznik prezentacja miasta byłaby niepełna bez Muzeum Papiernictwa. Dlatego zapakowaliśmy nasze przewoźne stanowisko do czerpania papieru do nowego, obszernego gminnego busa i ruszyliśmy w drogę.  Warsztaty prezentujące średniowieczną technikę wytwarzania papieru uświetniły pierwszy dzień obchodów „Święta kultury i sportu” (12 lipca), poświęcony jubileuszowi partnerstwa. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, a swój własny arkusik wyczerpał u nas m. in. poseł francuskiego Zgromadzenia Narodowego Michel Liebgott (na zdjęciach w granatowej marynarce). Niektórzy mieszkańcy Audun-le-Tiche witali nas z miłym zaskoczeniem – w okresie dwudziestu lat partnerstwa wielu z nich odwiedziło Duszniki i dobrze zapamiętali wrażenia ze zwiedzania zabytkowego młyna. Oprócz Francuzów czerpali też Włosi z zaprzyjaźnionego z Audun-le-Tiche miasta Gualdo Tadino.

Naszą obecność na obchodach odnotowała regionalna gazeta „Le Républicain Lorrain”, pisząc m.in., że Duszniki są znane ze swojego Muzeum Papiernictwa.


RECYKLING Z WYOBRAŹNIĄ

Przekształcenia – recykling z wyobraźnią to ekspozycja prac powstałych z makulatury. Papier był głównym bohaterem cyklu obrazów Agnieszki Nurkowskiej, w których dominuje niezwykle geometryczna i jednolita kolorystycznie forma.

Agnieszka Nurkowska – opolska artystka, od wielu lat tworząca prace z wykorzystaniem makulatury. Zużyte przedmioty przekształca w nowe, niebanalne obiekty. Prace plastyczki inspirowane są głównie przyrodą oraz architekturą.

Twórczość Nurkowskiej prezentowana była na wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych. Artystka jest częstym gościem Święta Papieru organizowanego przez Muzeum Papiernictwa. I to właśnie podczas XVI Święta Papieru zaprezentowała swoją wystawę zwiedzającym podczas finisażu.


WIZYTA RADY PROGRAMOWEJ NCK

Rada Programowa Międzynarodowego Centrum Kultury pod przewodnictwem prof. Jacka Purchli gościła 22 czerwca w Muzeum Papiernictwa. Goście z zainteresowaniem obejrzeli młyn papierniczy i prezentowane w nim ekspozycje oraz zapoznali się z zasadami funkcjonowania instytucji.

Wizyta została zorganizowana w ramach wyjazdu studyjnego, którego celem było odwiedzenie najcenniejszych zabytków na Dolnym Śląsku; oprócz dusznickiego młyna Rada Programowa MCK zwiedziła bazylikę w Wambierzycach, zamek w Książu, kościół pokoju w Świdnicy oraz Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.


WIZYTA GOŚCIA Z DOLNEJ SAKSONII

Muzeum Papiernictwa zostało laureatem Nagrody Kulturalnej Śląska 2016. Jury doceniło nasz wkład we współpracę polsko-niemiecką. Wręczenie nagrody odbędzie się 24 września we wrocławskim Pawilonie Czterech Kopuł. W związku z tym odwiedził nas we wtorek 14 czerwca odpowiedzialny za przygotowanie uroczystości wręczenia nagrody Hans-Jürgen Pabst z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Sportu Dolnej Saksonii. Dolnosaksońskiemu gościowi towarzyszyli przedstawiciele Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Nagroda Kulturalna Śląska jest wspólnym przedsięwzięciem dolnośląsko-dolnosaksońskim organizowanym od 1993 roku na mocy podpisanych międzyregionalnych porozumień. Poprzez przyznawanie tej nagrody Rząd Dolnej Saksonii i Samorząd Województwa Dolnośląskiego wspólnie wspierają działania ukierunkowane na pielęgnację i rozwój śląskiego dziedzictwa kulturowego.
Rokrocznie jury przyznaje dwie nagrody indywidualne za osiągnięcia zawodowe oraz nagrodę specjalną za działania w sferze dialogu pomiędzy Polską i Niemcami, a także za wspólne przedsięwzięcia w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i śląskiego dziedzictwa kulturowego.

Muzeum Papiernictwa uhonorowano właśnie nagrodą specjalną.