Aktualności

PAPIER DO POTĘGI "K"

O tym, że papier jest materiałem niezwykle uniwersalnym, wiadomo nie od dzisiaj. Znany głównie jako nośnik przekazów tekstowych lub produkt higieniczno-sanitarny, sam rzadko staje się obiektem fascynacji artystycznej.

Wystawa „PaperK”, ukazująca zastosowanie papieru jako artystycznego tworzywa, zostanie otwarta w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju w piątek 9 grudnia o godz. 16:00. Pokaże, jak w twórczości dwóch artystek z przeciwległych krańców Unii Europejskiej, Hiszpanii i Polski, papier przybiera przeróżne formy: biżuterii, przestrzennych rzeźb, przedmiotów użytku domowego (np. papierowych lamp), jak również elementów garderoby (np. nakryć głowy).

Autorki tych prac związane są z miastami, które otrzymały tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016: Kikis Alamo pochodzi z Hondarribii, miejscowości położonej w pobliżu San Sebastián, a Krystyna Dyrda-Kortyka jest wrocławianką. Stąd pomysł wspólnej wystawy pod nazwą „PaperK”, kodującą w wykładniku potęgi imiona obu artystek.

Kikis Alamo i Krystyna Dyrda-Kortyka są absolwentkami wyższych szkół plastycznych. Na ich twórczość wpływa zarówno pochodzenie, jak i miejsce zamieszkania. Szerokość geograficzna i charakterystyczna dla niej roślinność powodują, że Krystyna posługuje się głównie masą celulozową, Kikis natomiast swoje obiekty tworzy z włókien lnianych, kozo, abaki. Ich prace różni technika, forma, tematyka, a także klimat. Ulubionym tematem Kikis jest architektura, przez nią samą nazwana „bajkową”. Są to miniaturowe budowle, utrzymane w jednakowej, surowej kolorystyce, które rozbudzają wyobraźnię. Przeciwieństwem są prace Krystyny, w których główną rolę odgrywa gra kolorów, oddająca piękno miejsc i przyrody. Powstałe w ten sposób kompozycje przyrównać można do obrazów, tylko że namalowanych „papierem”. Prace artystek, choć tak różne, mają wspólny mianownik – jest nim profesjonalizm i miłość do papieru.

Baskijsko-dolnośląski projekt wystawienniczy doskonale wpisuje się w cykl wydarzeń zaplanowanych w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz Europejskiej Stolicy Kultury San Sebastián  2016. Jego międzynarodowy charakter, skonfrontowanie prac artystek, dobór specyficznego środka wyrazu, jakim jest papier, ma prowokować do dyskusji o współczesnej sztuce europejskiej, w tym wypadku – o sztuce papieru.

Wydarzenie dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawa czynna będzie dla zwiedzających do końca marca 2017.

Patronat honorowy nad ekspozycją objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.


WYSTAWA POREZYDENCJALNA "MISTRZ I UCZEŃ" WE WROCŁAWIU

We wrocławskiej Galerii Sztuki "Tętno" w terminie od 25 listopada do 9 grudnia zaprezentowane zostaną prace wykonane w Muzeum Papiernictwa podczas miesięcznego Programu Rezydencji Artystycznej A-i-R Wro. Projekt pn. „Mistrz i Uczeń” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Bohaterkami programu były: dr Magdalena Soboń (w roli Mistrza) oraz Barbara Mydlak ( w roli Ucznia). Artystki zostały wybrane spośród pracowników i studentów Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi, z którą współpracuje Muzeum Papiernictwa. W trakcie swojej rezydencji Magda Soboń i Barbara Mydlak miały okazję korzystać z czerpalni papieru oraz pomocy wykwalifikowanych pracowników. Wszystkie dzieła zostały przygotowane na oczach zwiedzających, przez co również goście Muzeum  stali  się świadkami procesu twórczego.


WYDRUKUJMY SOBIE AUTO!

W Internecie można przeczytać artykuł o replice Audi A7, która wykonana została z wydrukowanych na drukarce laserowej 285 arkuszy papieru. Poskładany i posklejany w ten sposób model, stał się gwiazdą stoiska AUDI na autosalonie w Nowym Jorku.

Muzeum Papiernictwa samochodów z papieru jeszcze nie prezentowało, ale w dniach 15-17 listopada wspólnie z firmą Afekt, zorganizowało event promujący nowy model Audi A5. Fani motoryzacji byli zachwyceni, gdy na muzealny dziedziniec wjechały auta osobowe tej marki, kierowane przez znanych dziennikarzy z  redakcji: moto.pl, autocentrum.pl, TVN Turbo, Gazety Wyborczej, Polski Press, Polskiego Radia Programu 3, Grupy Onet, TVP Kraków i wielu innych. Zgodnie z planem na terenie Muzeum odbył się catering, warsztaty czerpania papieru ze specjalnie przygotowanym na tę okoliczność znakiem firmowym Audi oraz zwiedzanie Muzeum Papiernictwa. Na pamiątkę wizyty w dusznickim Muzeum dziennikarze otrzymali ulotki i publikacje Muzeum Papiernictwa m.in. folder o wspólnych staraniach wpisania polskiego i czeskiego młyna w Velkých Losinách na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco.


KONIEC I POCZĄTEK. LATA 1945-46 W DUSZNIKACH ZDROJU I REGIONIE KŁODZKIM

Zorganizowaliśmy w muzeum kolejny wykład na temat historii naszego miasta: „Koniec i Początek. Lata 1945-1946 w Dusznikach-Zdroju i regionie kłodzkim”. Wygłosiła go 15 listopada dr hab. Małgorzata Ruchniewicz.

Lata 1945/1946 były dramatyczną cezurą w dziejach Dolnego Śląska, w tym i regionu kłodzkiego. Przegrana przez Niemcy wojna i zmiana granicy polsko-niemieckiej wywołały masowe migracje ludności. Doszło do niemal całkowitej wymiany mieszkańców i zmiany oblicza etnicznego i kulturowego. Stało się to również udziałem Dusznik i ich okolic. Celem wykładu było przybliżenie tych wydarzeń i pokazanie ich z perspektywy uczestników: Niemców i Polaków.