Aktualności

PAPIEROWE SERDUSZKA DLA WOŚP

Muzeum Papiernictwa tradycyjnie już przyłączyło się do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

Podobnie, jak w latach ubiegłych, w niedzielę 15 stycznia zorganizowaliśmy czerpanie czerwonych papierowych serduszek. Chętnych na samodzielne wykonanie kartki w takiej formie nie brakowało. Warsztaty były bezpłatne, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można było przekazać do orkiestrowej skarbonki. Efekt zbiórki: 637,11 zł. Dziękujemy darczyńcom!


DŁUŻEJ PODCZAS FERII ZIMOWYCH!

Już od 16 stycznia możliwość własnoręcznego wykonania kartki papieru stanie się dostępna również dla miłośników zimowych szaleństw na stoku.

Specjalnie dla nich wydłużyliśmy godziny otwarcia Muzeum Papiernictwa: poniedziałek – piątek od 9:00 do 18:00, soboty od 9:00 do 17:00, niedziele od 9:00 do 15:00. Warsztaty odbywają się od poniedziałku do soboty, ostatnie – na godzinę przed zamknięciem Muzeum. Ponadto udostępniamy zwiedzającym dwie wystawy czasowe: polsko-hiszpańską sztuki papieru „PaperK” oraz instalację autorstwa prof. Jerzego Olka „Druga strona”.


WSPARŁO NAS MKiDN

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Muzeum Papiernictwa dotację w kwocie 150 tys. zł netto. Pieniądze przeznaczone są na zakup mebli biurowych oraz doposażenie pracowni digitalizacji.

„Zakup wyposażenia na potrzeby działalności kulturalnej” jest częścią szerszego zadania pn. „Przebudowa i zmiana sposobu eksploatacji pomieszczeń budynku suszarni w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, Etap IV”  realizowanego ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Rozwój infrastruktury kultury – priorytet I Infrastruktura kultury”.

Zakończona w ub. roku przebudowa budynku suszarni oznacza nie tylko planowane na br. otwarcie nowych wystaw i pracowni warsztatowej, ale również powrót pracowników z pomieszczeń tymczasowych do ich właściwych biur (na zdjęciach). Pieniądze z MKiDN pomogą w tych biur wyposażeniu. Część środków przeznaczona jest na zakup sprzętu fotograficznego, który wypełni luki w dotychczasowym wyposażeniu pracowni digitalizacji. To elementy m.in. systemu oświetleniowego oraz obiektywy.

Realizacja projektu ma na celu usprawnić i ułatwić pracę zatrudnionemu personelowi oraz wydatnie wpłynąć na proces zarządzania jednostką, co przyczyni się do podniesienia standardów użytkowych i poziomu usług oferowanych przez naszą instytucję na rynku sektora kulturalnego. Natomiast doposażenie pracowni fotograficznej pozwoli na kontynuację digitalizacji zbiorów na znacznie wyższym poziomie oraz ułatwi realizację działań promocyjnych i czynności związanych z prowadzeniem bieżącej dokumentacji z działalności instytucji.


W MATEMATYCZNYM UJĘCIU. DRUGA STRONA PROF. JERZEGO OLKA

„Druga strona” Jerzego Olka to dość nietypowa ekspozycja, zważywszy na sposób w jaki artysta komunikuje się z odbiorcą. Na wystawie prezentujemy instalację z płyt CD, na których autor naniósł proste rysunki. Za pomocą rysunków artysta chce przekazać skomplikowany i wieloznaczny obraz świata i kosmosu.

Wystawa ta to niejako przewodnik po obszarach nie tylko wyobraźni artysty, ale również życiorysu i wrażliwości. Sztuka Jerzego Olka przenosi nas w inne rejony rzeczywistości. Te, które stanowią matematyczną konstrukcję. Rysunki są w pewnej sferze odpowiednikiem równań matematycznych – Ewa Sonnenberg.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: TV Kłodzka, miesięcznik Odra oraz pismo artystyczno-literackie Rita Baum.

Kuratorem wystawy ze strony Muzeum Papiernictwa jest Dorota Zielińska-Pytlowany.

Wernisaż wystawy odbył się 15 grudnia i zgromadził spore grono uczestników. Instalacja wzbudziła ich szczere zainteresowanie. Spotkanie wzbogacone zostało o wystąpienie Ewy Sonnenberg, polskiej poetki, która zaprezentowała zgromadzonym swoją twórczość. Wernisażowi towarzyszyła projekcja filmu Ryszarda Michała Klisowskiego „Musica Humana”.

Ekspozycja będzie prezentowana w Muzeum Papiernictwa w okresie od 15 grudnia 2016 r. do końca lutego 2017 r.